avokado.org.pl

Jacy są Millenialsi, jak z nimi pracować

Millenialsi blog Avokado

Millenialsi, inaczej pokolenie Y, to grupa ludzi urodzonych w latach 1980-2000. Przez pracodawców postrzegani są zwykle jako pokolenie niezaangażowane, o zbyt roszczeniowej postawie i wygórowanych oczekiwaniach. Nawet jeśli jest w tym stwierdzeniu choć trochę prawdy, to należy pamiętać, że to właśnie z tymi ludźmi obecnie musimy współpracować i nawiązywać kontakty biznesowe. Zgodnie z prognozami Merrill Lynch w 2025 roku Millenialsi będą stanowili ponad 75% wszystkich pracowników na świecie. Dlatego warto nauczyć się, jak budować z nimi trwałe relacje zawodowe, które przyniosą korzyści jednej i drugiej stronie.

Jacy naprawdę są Millenialsi?

O pokoleniu Y wśród pracodawców krążą w większości nieprzychylne opinie. Powszechnie uważa się, że Millenialsi to osoby nastawione tylko i wyłącznie na sukces osobisty, które przeceniają swoje możliwości i mają skłonność do wywyższania się.  Doktor Chip Espinoza, który uznawany jest za jednego z najwybitniejszych specjalistów, zajmujących się określaniem różnic między pokoleniami w pracy, uważa, że nie należy być wobec nich aż tak surowym. W swojej książce “Millenialsi w pracy. 7 umiejętności, które powinni posiąść dwudziestokilkulatkowie, by móc pokonywać progi i bariery w życiu i pracy” stwierdził, że takie postrzeganie Millenialsów przez pracodawców wynika przede wszystkim z tego, że jest to pierwsze pokolenie, które nie boi się być w centrum uwagi. Z tego powodu może wydawać się, że jego przedstawiciele są bardziej egoistyczni i że nie wykazują odpowiedniego szacunku wobec osób o dłuższym stażu pracy i większym doświadczeniu. Ich postawa jednak może wynikać nie ze złego, butnego nastawienia, ale przede wszystkim ze świadomości własnej wartości.

Kolejnym zarzutem, który często pada pod adresem pokolenia Y ze strony pracodawców, jest brak przywiązania do organizacji i zaangażowania w swoją pracę. Nie do końca jest to prawdą, bo nawet jeśli zgodnie ze Statystycznym Przewodnikiem Rekrutacyjnym dla Rekruterów “50 HR and Recruiting Stats for 2017” aż 66% Millenialsów planuje zmienić pracę jeszcze przed 2020 rokiem, to ich podejście najczęściej nie wynika z braku przywiązania, a z obawy przed brakiem możliwości dalszego rozwoju.

Jak pracować z Millenialsami?

Żeby zatrzymać Millenialsów w swoich firmach pracodawcy muszą wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i dostosować się do ich potrzeb. Zgodnie z przewodnikiem “50 HR and Recruiting Stats for 2017” dla 39% przedstawicieli pokolenia Y jedną z najważniejszych rzeczy, jaką kierują się przy wyborze miejsca pracy, jest reputacja firmy. Millenialsi stawiają na rozwój osobisty i chcą, aby przedsiębiorstwo, w którym będą pracowali, dawało im do tego możliwości. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie pracownikom z pokolenia Y dostępu do szkoleń, kursów oraz webinarów i innych poradników, dzięki którym mogą podnosić swoje kompetencje i poziom wiedzy.

Millenialsi oczekują, że polecenia i cele będą formułowane jasno i precyzyjnie, ale nie oznacza to, że nie chcą mieć pola do popisu i możliwości wykazania się kreatywnością, za którą chcą być doceniani. Bardzo ważne jest dla nich również zaufanie i stopniowe zwiększanie ich odpowiedzialności oraz znaczenia w firmie. To pokolenie, które lubi się wykazywać i być za to doceniane.

Dla pokolenia Y niezwykle ważne jest również, aby czas pracy był elastyczny. To osoby, które chcą móc pracować zdalnie, w dowolnym czasie. Lubią mieć wyznaczone deadline’y, do których będą w swobodny sposób dopasowywać swój czas pracy.

Millenialsi znacznie różni się od przedstawicieli pokolenia X i osób urodzonych jeszcze wcześniej. Na rynku pracy Millenialsów jest coraz więcej, dlatego warto pamiętać, że do pewnych kwestii lepiej się przyzwyczaić. Dzięki temu z owocnej współpracy korzyści będą mogły czerpać obie strony. Pokolenie Y będzie miało szansę rozwoju i wykazania się, a przedsiębiorstwa zyskają młodych, wykształconych i lojalnych pracowników.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź naszą stronę na Linkedin!

Scroll to Top