avokado.org.pl

Efektywność w pracy. Co wpływa na naszą wydajność?

Efektywność blog Avokado

Według badań wydajność pracowników w Polsce jest trzykrotnie niższa w porównaniu do innych krajów Europejskich. Okazuje się, że pracownicy często poświęcają swoją energię na przerwy, media społecznościowe i ‘pogawędki’, zamiast na swoje obowiązki przez co wydajność pracowników i efektywność osobista drastycznie spada. Z czego to wynika? Wiele polskich firm rozlicza swoich pracowników z czasu spędzonego w firmie, zamiast z faktycznie wykonanej pracy. Pracodawcy się nie orientują, pracownicy się obijają a firma traci pieniądze.

Z czego to wynika? Z Jakiego powodu nie koncentrujemy się wystarczająco na swojej pracy? Może warto zainwestować w szkolenia z planowania lub szkolenia z motywowania?

1. Satysfakcja

Według badań największym problem, jeśli chodzi o wydajność w firmie, jest brak satysfakcji z wykonywanej pracy. Jeśli pracownikowi nie zależy, nie będzie się starał. Co robić? Nauczyć się motywować swój zespół, aby mu zależało na osiąganiu celów firmy. Można t wiedzę nabyć poprzez szkolenia z motywowania. Według badań, im więcej pracownik posiada autonomii w pracy, tym bardziej czuje się potrzebny i doceniony. Oznacza to, że lepiej się czuje i czerpie satysfakcję z wykonywanych obowiązków, tym samym jego efektywność osobista wzrasta.

2. Otoczenie

Ciasne boksy, szare ściany i brak zieleni. Brzmi jak więzienie? Niestety tak często wyglądają polskie firmy. Okazuje się, że otoczenie w którym się znajdujemy ma bardzo duży wpływ na naszą wydajność w pracy. Nie więc dziwnego, że pracownicy nie czują się dobrze w tak nieciekawym otoczeniu. Zachodnie giganty jak Google, Facebook lub Ticketmaster rozwiązały ten problem poprzez stworzenie dla swoich pracowników przestrzeni jak z bajek, gdzie ludzie się relaksują na zjeżdżalniach, piszą raporty w kolorowych domkach a spotkania odbywają się przy stole ping pongowym. I podobno to działa! Wydajność pracowników wzrasta gdyż mają swobodę, mniej stresu i więcej satysfakcji.

3. Inwestycja w pracownika

Według badań Eurofound i PKPP Lewiatan, „Systematyczne badanie potrzeb szkoleniowych pracowników, oferowanie szkolenia przed podjęciem przez pracowników nowych zadań oraz udzielenie czasu wolnego na szkolenia, są najmocniej powiązane z poprawą wydajności i wynikami”.

Firmy, które inwestują w swoich pracowników i które pozwalają się im rozwijać i uczyć nowych umiejętności to firmy, w których wydajność pracowników jest niewspółmiernie większa. Kiedy pracownicy rozwijają swoje umiejętności, wzrasta ich pewność siebie, co oznacza, że staja się bardziej samodzielni i w większym stopniu biorą własna inicjatywę.

Ciekawe mogą okazać się szkolenia z planowania lub szkolenia z motywowania.

4. Zlikwidować efekt piły

W firmach pracownicy narzekają na hałas, częste telefony, inne osoby głośno rozmawiające. Wszystko to może rozpraszać . „Jedno z badań pokazało, że z powodu rozproszenia uwagi pracownicy umysłowi marnują dwie godziny i sześć minut dziennie. Inne badanie którego wyniki ogłoszono w październiku 2005 roku, ujawniło że przeciętnie już po jedenastu minutach pracy nad zadaniem pojawia się jakiś czynnik rozpraszający uwagę zaangażowanych w nie osób. Powrót do pracy zabiera im dwadzieścia pięć minut, jeśli w ogóle do niej wracają. Pracownicy co trzy minuty zmieniają wykonywaną czynność: dzwonią do kogoś, zaczynają rozmowę z osobą przy sąsiednim stanowisku, przystępują do pracy nad jakimś dokumentem, albo wracają do przerwanego wcześniej zadania” (Twój mózg w działaniu, David Rock).

Sprawdź szkolenie biznesowe dla firm i zwiększ wydajność pracowników.

Prawdopodobnie wszyscy obijamy się sporadycznie. W poniedziałek rano trzeba zapytać się wszystkich co słychać, zrobić kawę, później następną, skoczyć do sklepu, sprawdzić Facebooka… i tak dalej, i tak dalej. Tak łatwo jest odejść od biurka i zrobić sobie małą przerwę. 

Nie chodzi tutaj o to aby obwiniać pracowników. Ważne jest natomiast, aby zastanowić się dlaczego pracownicy tak łatwo tracą koncentrację i dlaczego nie są wystarczająco produktywni. Tutaj nie chodzi o to, aby pracownicy pracowali dużo, lecz aby ich efektywność osobista była wyższa. Oni powinni czerpać satysfakcję ze swojej pracy, w której się dobrze czują, gdzie są doceniani i nagradzani. Gdy zauważysz to warto rozważyć szkolenie biznesowe dla firm takie jak na przykład szkolenia z planowania albo szkolenia z motywowania.

Scroll to Top